Vizuál

Hulladékból készült Gigacsiga a Művészetek Völgyébe

2019.07.19. 09:00
Ajánlom
A vigántpetendi Cirque du Tókertben felállított alkotás a környezetvédelemre és az újrahasznosítás fontosságára hívja fel a figyelmet, miközben a művész olyan mintákat követ az alkotás során, mint Giacometti, vagy éppen Picasso. Galériánkban az alkotói folyamatot is végigkövethetik.

Bács Emese festőművész alkotása a MANK Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. jóvoltából költözik július 19. és 28. között a Művészetek Völgyébe. A pályázat útján kiválasztott művésszel beszélgettünk. 

Bacs_Emese_interju_Forras_NyitottMutermekDelutanja-132150.jpg

Bács Emese festőművész (Fotó/Forrás: MANK)

Miért tartotta fontosnak a pályázaton való részvételt?

Mivel az egész alkotói tevékenységem az újrahasznosításra épül, és ezen életforma beemelése a képzőművészetbe nagy kihívás számomra,

úgy éreztem, hogy indulnom kell. Mintha nekem íródott volna a pályázat. Keresem ugyanis a kihívásokat, a Gigacsigának például kültéri műként egy nagy réten állva kell ellenállnia az időjárás viszontagságainak, ezért más gondolatmenetet kell alkalmaznom, mint korábban, így például más anyagokkal vagyok kénytelen megismerkedni.

Hogyan illeszkedik a Gigacsiga az életművébe?

Tematikailag teljesen idegen ez számomra, ha azt nézzük, hogy a művészetemben emberábrázolással foglalkozom, és a szobraim is emberszerű lények. Most viszont egy állatot, egy óriáscsigát kell elkészítenem. Ha viszont közelebbről vizsgálom meg a kérdést, akkor rá kell jönnöm, hogy mégis van közöm ehhez a területhez, mivel nem egy nonfiguratív szobrot kell létrehoznom, hanem egy élőlényt. Ráadásul a példaképeim, mint Giacometti, Picasso vagy Germaine Richier is foglalkoztak állatábrázolással. A munkamódszerem viszont hasonló az eddigiekhez, csak abban különbözik, hogy nem közvetlenül a favázra ragasztom a hulladékanyagokat, hanem a purhabba applikálom bele azokat, ezáltal a purhab nemcsak megformázásra alkalmas eszköz, hanem ragasztó is lesz.

Miből készül a Gigacsiga, és hogyan illeszkedik ez a zöldülő fesztivál koncepciójába?

Selejt anyagokkal bevont óriásméretű csiga szobor lesz ez:

a váza fából és újrahasznosított fahulladékból készül, amelyre purhab kerül, ami azon felül, hogy a csiga nyálkásságát jól visszaadja, funkcionálisan testet és tömeget is ad egyben.

Egy színes szobrot szeretnék létrehozni, ami nem attól színes, hogy kifestem, hanem a beleapplikált szemetek színesítik meg, teszik izgalmassá.

Mit jelent számodra ez az alkotás, miként foglalnád össze?

Éppen néhány napja meséltem az ismerőseimnek, barátaimnak: nem gondoltam volna, hogy egy óriáscsigával fogok nagyközönség előtt szerepelni. Fontos számomra a szobor környezetvédelemre felhívó aspektusa. A környezettudatosság, a hulladéknak szánt tárgyak megbecsülése, „tisztelete” fontos momentuma az élővilág és a „szellemi” világ épségének fenntartására irányuló törekvésnek.

Arra szeretném felhívni a figyelmet, hogy az eldobott, számon nem tartott, szemétbe szánt, sokszor környezetszennyező anyagokból is maradandó értéket hordozó műalkotások készíthetők.

Célom ezzel a művészet emberközelibbé tétele, nemcsak műélvező, hanem alkotásra ösztönző értelemben is. Az általam felhasznált anyagok mindennapisága ráadásul csökkenti a távolságot az alkotás és az érdeklődők között.

Műgyűjtés másként

A Gigacsiga a MANK által szerevezett műgyűjtő játék része, így a vállalkozó kedvűek értékes ajándékokért cserébe kereshetik fel, és készíthetnek vele szelfit. De nem csak a Gigacsigát kell felkutatni, hanem a fiatal képzőművészek által készített többi műalkotást is. Ha sikerült felkeresni három, a játékban résztvevő udvart, ahol az alkotásokat elrejtettük, és fotóidat az instrukciók szerint feltöltötted a facebookra vagy az instagramra a műalkotás mellett található #-ek használatával, nincs más hátra, mint a MANK ArtPorta felé venni az irányt, ahol nyereményben részesülsz és ha kedved van, még saját alkotást is készthetsz!

A játékban résztvevő udvarok:

Cirque du Tókert, Harcsa Veronika Udvar, Kaláka Versudvar, LEMangURIA Kreatív Mozgásudvar, Momentán Udvar, Művészetek Zöldje, cél: MANK ArtPorta.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál hír

Falfestmény őrzi majd a II. kerületben Szenes Hanna emlékét

Új, ezúttal történelmi témájú akcióval jelentkezik a Színes Város Csoport. A tűzfalfestmény megalkotásával Szenes Hanna, a mártírhalált halt költő és ejtőernyős előtt tisztelegnek.
Vizuál ajánló

Nyaralástörténeti kiállítással nyílt meg a balatonfüredi Esterházy-kastély, amely újra régi fényében látható

A közelmúltban átadott Esterházy-kastély állandó kiállítása mélyebben foglalkozik a város kultúrtörténetével, minden oldalról körüljárva a gyógyvíz és a köré épült komplex gyógyászati központ múltját.
Vizuál ajánló

Visszatért Pozsonyba a Határtalan design kiállítás

A 20 éves múltra visszatekintő Határtalan design második alkalommal mutatkozik be Pozsonyban. A Bratislava Cultural Summer Fesztivál hivatalos programjában is szereplő eseménysor a város egyik legfontosabb kiállítóhelyén, az Umelka Galériában látható július 13. és augusztus 10. között.
Vizuál ajánló

Mikor pusztul el egy birodalom? – szeptemberben érkezik a mozikba Francis Ford Coppola új filmje

Megérkezett az első magyar teaser előzetes a legendás amerikai rendező legújabb, Megalopolisz című sci-fijéhez, amely Coppola testamentuma és egyben a gyáva hollywoodi stúdiórendszer kritikája is.
Vizuál ajánló

Játéktól a mesterségig – népi kézműves kiállítás nyílt a Hagyományok Házában

A Hagyományok Háza egyedülálló tárlattal várja a látogatókat Játéktól a mesterségig címmel, amely a népi kézműves szakképzések végzős hallgatóinak vizsgaremekeit mutatja be, szeptember 25-éig.