A miniszobrok alkotója a Hosszúlépéssel összefogva egy kevésbé ismert hős, a mindössze 23 évesen kivégzett Szenes Hanna miniszobrát helyezte el a stílusosan az erzsébetvárosi Szenes Hanna parkban.
Szenes (Anikó) Hanna 1921-ben született asszimilálódott zsidó családban, írónak, költőnek készült, 1939-ben azonban, kitűnő érettségije ellenére sem kerülhetett be az egyetemre. Ezt követően emigrált Magyarországról az akkor még brit fennhatóság alatt álló Palesztinába. Egy mezőgazdasági iskola elvégzése után egy kibucban élt és dolgozott, de közben sem hagyott fel a versírással.
Látva a II. világháború borzalmait,
1943-ban a lány csatlakozott a brit hadsereghez, ahol ejtőernyősnek és rádiósnak képezték ki.
A rákövetkező évben Magyarországra küldték, hogy megakadályozza a magyar zsidók deportálását. 1944 március 13-án ugrott le ejtőernyővel Horvátországba, itt azonban várakozni kényszerültek.
Június elején átszökött a határon, de már itt elfogták, és többször megkínozták. A lányt, aki még huszonhárom éves sem volt, napokon keresztül egy székhez kötözve korbácsolták, ütötték, verték, de a saját nevén kívül semmit nem volt hajlandó elárulni. Akkor sem, amikor elfogták az édesanyját, és azzal fenyegették, hogy megölik. Szenes Hannát 1944 őszén árulásért halálra ítélték, és a Margit Körúti Katonai Fogházban sortűzzel kivégezték.
Huszonhárom lennék
most júliusban...
Merész játékban számra tettem,
a kocka perdült -
veszítettem.
Hanna utolsó verse, melyet édesanyja talált meg a lány ruhájának zsebében
"Itt az ideje, hogy mi, budapestiek is büszkék legyünk Szenes Hannára, akinek - noha Izrael egyik nemzeti hőse - szülővárosában mindössze egy apró park őrizte eddig emlékét - itt található a szobrunk is." - írják a Hosszúlépés Facebook-oldalán, ahol azt ígérik, hogy összesen tíz jelentős nő szobra fog feltűnni a városban. "A mostani miniszobor csak a legelső lépés, még sok követi - Szenes Hannának például a Széna téren fog „igazi” szobrot állítani a II. Kerület Önkormányzata!"
2
A szemfülesebbek tavaly már felfedezhették a kis szobor makettjét Kolodko Mihály műhelyében, miközben az alkotó Varró Dániellel beszélgetett a Kult50 forgatásán.