Vizuál

Szembenéz a világ kihívásaival a Berlinale

Helyszíni tudósításunk a 74. Berlini Nemzetközi Filmfesztiválról – 1. rész
2024.02.19. 14:20
Ajánlom
Talán minden eddiginél bátrabbnak és politikusabb tekinthető az idei Berlini Nemzetközi Fesztivál, amelynek szervezői már a megnyitó előtt kereszttűzbe kerültek. Az elmúlt évekhez hasonlóan az idei szemlét is a sokszínűség és a tolerancia jegyében hirdették meg. A berlini fesztivál közönsége az első napokban egyebek közt Cillian Murphy és Rooney Mara új filmjeit is láthatta, emellett sor került egy húsbavágóan aktuális iráni dráma, valamint az első német produkció premierjére is.

Február 15-én, csütörtökön vette kezdetét a 74. Berlini Nemzetközi Filmfesztivál, amely egyben az utolsó is Carlo Chatrian és Mariétte Rissenbeek kettős vezetése alatt. A páros négy évre szóló felhatalmazása ugyanis az idén lejárt. Sok minden változott Chatrian és Rissenbeek regnálása alatt: levezényeltek két évet a pandémiában, egyet teljes lockdownban, online. Egyet pedig úgy, hogy csak maszkokban és minden nap friss teszttel léphettünk csak be a mozitermekbe. De még valami változott: A Berlinale mindig is bátor fesztivál volt, amely sohasem volt mentes a politikai kiállásoktól, de az ideiről elmondható, hogy minden eddiginél bátrabb és politikusabb. Már a megnyitó előtt viták kereszttüzébe kerültek a szervezők, visszavonták ugyanis három AfD-s politikus meghívását a megnyitóünnepségre, mondván, a Berlinale fő jelszavai a sokszínűség és a tolerancia voltak, és maradnak is, ezért gyűlöletnek nincs helye a vendéglistán.  Ebből is lehetett sejteni, hogy nem nézünk könnyű év élébe, hiszen már rég volt annyi katasztrófa a világban, mint manapság, és ezek elől a Berlinale nem elfutni szeretne, hanem, ahogy korábban is, szembenézni velük.  

Ami Chatriannak és Rissenbeeknek az utolsó, az a 74. Berlinalénak az első: először van a zsűrinek színes bőrű zsűrielnöke Lupita Nyong'o személyében. A kenyai születésű színésznő szinte egyik napról a másikra lett világhírű, amikor 2014-ben elnyerte a legjobb női mellékszereplőnek járó Oscar-díjat Steve McQueen 12 év rabszolgaság című drámájában nyújtott alakításáért. Szintén ő volt az első színes bőrű afrikai nő, aki Oscar-díjat kapott.

Idén egyik szekcióban sem szerepel magyar film.

202415260_1_RWD_1920-131725.jpg

Cillian Murhpy a Small Things Like These című filmben (Fotó/Forrás: Shane O’Connor / Berlinale)

A versenyszekcióban húsz film versenyez a Arany és Ezüst Medvékért. A nyitófilm a Small Things like These volt Cillian Murphy főszereplésével, de Murphy producerként is jegyzi a filmet, Matt Damon mellett. A történet egy írországi kisvárosban, Wexford megyében játszódik, és egy kívülálló, a szenesember Bill Furlong szemszögén keresztül mutatja be, milyen visszaéléseket követtek el a Magdolna-apácák a hozzájuk kerülő megesett lányokkal szemben. A történet többnyire a kolostor falain kívül játszódik, mégis pontosan tudjuk, mi történik a falakon belül. Furlong, bár férfi, nagyon is tud azonosulni a kiszolgáltatót leányanyákkal, hiszen édesanyja maga is egy volt közülük, de szerencséjére őt befogadta egy jómódú egyedülálló asszony. A vizsgálatok a Magdolna-mosodák körül azt derítették ki, hogy 1922 és 1998 között kilencezer gyerek halt meg hasonló intézményekben Írországban. Az utolsó mosodát 1996-ban zárták be, az ír állam pedig végig tudott az ott folyó kegyetlenkedésekről és gyilkosságokról, mégis támogatta az embertelen rendszert.

Nagyon nehéz 96 perc volt a magyar események tükrében.

Cillian Murphy és Matt Damon után pénteken Rooney Mara érkezett a fesztiválra, akit a La Cocina című mexikói-amerikai koprodukcióban pincérnőként láthatunk a vásznon. A fekete-fehér film erős kapitalizmuskritika. A Times Square egyik előkelő éttermének, a The Grillnek a konyhájában szinte kivétel nélkül papírok és tartózkodási engedély nélküli latin-amerikaiak dolgoznak, embertelen körülmények közt. Bár a film egy menő étteremben játszódik, nem szépségesen díszített tányérokat és ínycsiklandozó ételeket látunk a mozivásznon, hanem agyonhajszolt és állatként dolgoztatott embereket. Pedro (Raul Briones) idegei az egyik ebédidős forgatag közepén mondják fel a szolgálatot, és kirohanása megbénítja az étterem forgalmát. Alonso Ruizpalacios rendező, aki a forgatókönyvet is írta, 2011-ben látta Rooney Marát egy karácsonyestén egy New York-i moziban, a Tetovált lányban, és akkor eldöntötte, hogy egyszer majd vele fog dolgozni. 2023-ban vált valóra az álma, nem úgy, ahogy az étteremben évtizedeket lehúzó szakácsoké, felszolgálóké és kisegítőké, akik a nyomás és az embertelen körülmények hatására már álmodni is elfelejtettek.

202408571_1-132116.jpg

Jelenet a La Cocina című filmből (Fotó/Forrás: Juan Pablo Ramírez / Filmadora)

A fesztivál első napjainak legpolitikusabb alkotása az iráni rendezőpár, Maryam Moghadam és Behtash Sanaeeha filmje, a Keyke Mahboobe Man volt, ami magyarul annyit tesz, hogy „A kedvenc tortám”.  

A rendezőpárt az iráni rezsim nem engedte ki a fesztiválra, sőt bíróság előtt kell felelniük azért, mert erkölcstelen dolgokat mutattak a filmvásznon.

Moghaddam és Sanaeeha több tabut is döntöget a filmben, amelynek története szerint egy hetvenéves nő és férfi egymásba szeretnek. A fő bűnük, hogy a nő nem hord hidzsábot a vásznon, a férfi bort iszik, sőt táncra perdül a nővel, és megérinti tánc közben. A páros eleinte nem akart politikai filmet forgatni, ám épphogy elkezdték a forgatást – amit amúgy is teljes titokban kellett tenniük –, megöltek egy iráni nőt, Mehsa Gina Aminit, mert nem az előírásoknak megfelelően viselte a kendőjét. A film főszereplői Lily Farhadpour és Esmail Mehrabi is nagy kockázatot vállaltak azzal, hogy a nevüket adták a produkcióhoz.

A versenyszekció első német produkciója Andreas Dresen In Liebe, Eure Hilde volt, Liv Lisa Fries, a Babylon Berlin sztárja főszereplésével. Dresen nem a megszokott módon mesél a nemzetiszocializmusról, amennyire csak lehet, igyekszik magától távol tartani a kliséket, így a téma ellenére egy gyengéd filmet készített. A főszereplőket, Hilde és Hans Coppit (Johannes Hegemann) úgy ábrázolja, mintha a mai kor hősei lennének, és köztünk járnának. Dresen ezzel azt akarja mondani, hogy a 30-as évek Berlinjében nagyon is emancipáltak voltak a nők, az emberek pedig szabadságszeretők és boldogok: éltek, dolgoztak, szerettek és hittek egy eszmében, amiről azt gondolták, hogy emberségesebb, mint a fasizmus. Sorsuk ugyanaz lett, mint a Fehér Rózsa csoporté: guillotine általi halál. 

Fejléckép: Jelenet az In Liebe, Eure Hilde című filmből (Fotó/Forrás: Frederic Batier / Pandora Film)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál hír

Falfestmény őrzi majd a II. kerületben Szenes Hanna emlékét

Új, ezúttal történelmi témájú akcióval jelentkezik a Színes Város Csoport. A tűzfalfestmény megalkotásával Szenes Hanna, a mártírhalált halt költő és ejtőernyős előtt tisztelegnek.
Vizuál ajánló

Nyaralástörténeti kiállítással nyílt meg a balatonfüredi Esterházy-kastély, amely újra régi fényében látható

A közelmúltban átadott Esterházy-kastély állandó kiállítása mélyebben foglalkozik a város kultúrtörténetével, minden oldalról körüljárva a gyógyvíz és a köré épült komplex gyógyászati központ múltját.
Vizuál ajánló

Visszatért Pozsonyba a Határtalan design kiállítás

A 20 éves múltra visszatekintő Határtalan design második alkalommal mutatkozik be Pozsonyban. A Bratislava Cultural Summer Fesztivál hivatalos programjában is szereplő eseménysor a város egyik legfontosabb kiállítóhelyén, az Umelka Galériában látható július 13. és augusztus 10. között.
Vizuál ajánló

Mikor pusztul el egy birodalom? – szeptemberben érkezik a mozikba Francis Ford Coppola új filmje

Megérkezett az első magyar teaser előzetes a legendás amerikai rendező legújabb, Megalopolisz című sci-fijéhez, amely Coppola testamentuma és egyben a gyáva hollywoodi stúdiórendszer kritikája is.
Vizuál ajánló

Játéktól a mesterségig – népi kézműves kiállítás nyílt a Hagyományok Házában

A Hagyományok Háza egyedülálló tárlattal várja a látogatókat Játéktól a mesterségig címmel, amely a népi kézműves szakképzések végzős hallgatóinak vizsgaremekeit mutatja be, szeptember 25-éig.