Zenés színház

Elfeledett ír operát mutat be Halász Péter Dublinban

2024.07.17. 10:20
Ajánlom
Hatalmas sikert aratott 1860-ban a Lurline, az írek egyik legismertebb operaszerzőjének, William Vincent Wallace-nek műve. A méltatlanul elfeledett darab újrafelfedezése közel egy évszázadot váratott magára. Halász Péter karmestert Una Hunt, díjnyertes ír producer kérte fel a rajnai Loreley szirén legendáját elmesélő opera vezénylésére, amelyet július 26-án mutatnak be újra Dublinban, az Ír Nemzeti Szimfonikus Zenekarral.

Az 1860-as londoni premier után a Lurline megjárta Sydney-t, New Yorkot, Chicagót, de a 20. században a darab lekerült a nagy operaházak műsoráról. Most az Ír Szimfonikus Zenekar és a Heritage Music Production közös előadásában éled újjá a mű. Halász Péter is első alkalommal dirigálja az ír szerző művét, a Lurline szirént játszó Rachel Kelly énekesnővel azonban már korábban dolgoztak együtt.

„Lettországban vezényeltem Rossini Hamupipőkéjét, amelyben Rachel Kelly volt a címszereplő, aki amellett, hogy egy csodálatos szoprán, Una Hunt producer és zongoraművész lánya. A közös munka és az előadás sikere mindannyiunkban szép emlékként élt, ezért is mondtam örömmel igent a felkérésre” – mondta el Halász Péter. „Emellett persze

izgalmas a feladat is egy ilyen méltatlanul elhanyagolt romantikus nagyopera újrafelfedezése egy olyan producer mellett, aki az ír zene egyik legelismertebb szakértője.”

Halász Péter jelenleg a Magyar Állami Operaház első vendégkarmestere, rendszeresen dolgozik a düsseldorfi Rajnai Német Operaházban, és amellett, hogy szakmai versenyeken zsűrizik, vendégoktató a Liszt Ferenc Zeneakadémián is.

William Vincent Wallace Írország egyik legkiválóbb 19. századi operaszerzője volt. Első operáját, a Maritanát 1845-ben mutatták be Londonban, amely óriási sikert aratott.

Az előadásról további információ itt érhető el. >>>

Fejléckép: Halász Péter (fotó: Csibi Szilvia)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház kritika

Drámai kontúrok, finom árnyalatok – Richard Strauss Elektrája a Bajor Állami Operában

A legendás német rendező, Herbert Wernicke 1997-ben bemutatott Elektra-produkciója az idei évadban is szerepelt a Bajor Állami Opera műsorán, a produkció parádés szereposztással és kimeríthetetlen művészi energiával került színre.
Zenés színház interjú

„Csak akkor lehet szabadon alkotni, ha nincsenek félelmeink” – beszélgetés Tassonyi Balázzsal

Tassonyi Balázs elképesztően erős évadot tudhat maga mögött. A Színház- és Filmművészeti Egyetem harmadéves hallgatójaként 2024-ben debütált a Budapesti Operettszínház több előadásában is, és főszerepet kapott a Carmenben.
Zenés színház hír

Elfeledett ír operát mutat be Halász Péter Dublinban

Hatalmas sikert aratott 1860-ban a Lurline, az írek egyik legismertebb operaszerzőjének, William Vincent Wallace-nek műve. A méltatlanul elfeledett darab újrafelfedezése közel egy évszázadot váratott magára, most Halász Péter karmester mutatja be újra Dublinban.
Zenés színház ajánló

Élje át ön is élő időben a Bayreuth-i Ünnepi Játékok nyitóelőadását!

Wagner ritkán játszott operájának, a Trisztán és Izoldának élő közvetítése Bayreuth-ból Magyarországon először 2024-ben, kizárólag a budapesti Cinema MOM moziban lesz megtekinthető.
Zenés színház hír

Színházi előadás készült egy Kurtág-műből

Július elején mutatta be az Aix-en-Provence-i Fesztivál a Dalok és töredékek című produkciót, amely Kurtág György Kafka-Fragmente Peter Maxwell Davies Eight Songs for a Mad King című művére épül.