A színház eredeti épülete a Körhinta téren (Карусельная площадь) helyezkedett el, amit csak később neveztek át Színház térré (Театральная площадь), ahol mai is található a Mariinszkij épületegyüttese. A színház épülete, vagy ahogy a péterváriak becézik: a Marinka, másfél évszázad elteltével a város egyik szimbólumává nőtte ki magát, ami nélkül észak Velencéje már nem lenne ugyanaz. Színház és koncerttermei folyamatosan, estéről estére telt házzal működve hozzák el a megszokott repertoárdarabokat és a világ operajátszásának újdonságait az orosz és a nemzetközi közönségnek.
Az opera- és balettszínház színpadán mások mellett olyan legendás táncosok léptek fel mint a cári balett csillagai Matilda Kseszinszkaja és Anna Pavlova, valamint a Szergej Gyjagilev fémjelezte orosz balett kiemelkedő táncos koreográfusa, Vaclav Nyizsinszkij.

Kapcsolódó
Minden idők legnagyobb balerinája
Anna Matvejevna Pavlova 1881. február 12-én, ezen a napon született Szentpéterváron.
A neves orosz színház fennállásának 156. évfordulóján az épülettel kapcsolatos legérdekesebb tények közül válogattunk:
Van egy Mariinszkij III.
Kevesen tudják, hogy a színház néhány éve átadott modern épülete, amely Mariinszkij II. néven került be a köztudatba valójában már a harmadik játszóhely. A jelenlegi épület helyén már II. Erzsébet cárnő uralkodása alatt is működött egy társulat, amely 1783-tól kezdve tartott itt előadásokat az akkori kőszínházban. A most is látogatható színházat csak több mint ötven évvel később, 1859-ben kezdték építeni, miután leégett a régi Körhinta téren álló Cirkusz. Az új színházat már a Pétervári Konzervatórium közelben álló épületével harmóniában tervezetek és építettek.
Egy nő és a Mariinszkij
Az újonnan felépülő színház a Mariinszkij nevet II. Sándor cár felesége, Maria Alekszandrovna cárné tiszteletére kapta. A cárné alakja a színház címerébe is bekerült, és nemcsak az Alekszandr Golovin által készített portré díszíti most a színház óriási színpadi függönyét (1914-től), de az épület minden függönye, szőttese Maria Alekszandrovna alakjára és pompázatos ruhájára emlékezteti az odalátogatókat.
Az első előadás
A Mariinszkij Színház Mihail Glinka Életemet a cárért című operájával nyitotta meg kapuit. Az előadás a szovjet időszakban is repertoáron maradt, igaz, az opera címét egyszerűen Iván Szuszanyinra változtatták. Érdekes tény, hogy mint később a zeneszerző feljegyzéseiből kiderült, Glinka is ezt a címet szánta volna színpadi művének, de ugyancsak ideológiai okokból ezt nem engedélyezték. A cári színházak főigazgatóságának vezetője Sztyepan Gedeonov úgy vélte, hogy sokkal inkább olyan címre van szükség, amely kifejezi a haza és az uralkodó iránti elköteleződést. Ez a címötlet az, amit ma is használunk, és a Mariinszkij műsorában is így találhatjuk meg Glinka operáját.

Kapcsolódó
Életünket a cárért
Mihail Glinka Iván Szuszanyin halála című operáját Catterino Cavos vezényletével 1836. december 9-én, ezen a napon mutatták be Szentpéterváron.
Egy titkos ajtó
A cári családnak eredetileg is terveztek egy olyan uralkodói páholyt, amelyből ünnepélyes keretek között, természetesen a legjobb szögből nézhették végig az előadásokat. A uralkodók és kísérőik ugyanakkor az évtizedek során sokkal jobban kedvelték azt a családi páholyt, ami éppen a színház mindenkori igazgatójának ülőhelyével szemben volt, közel a színpadhoz. Ebbe a helyiségbe egy titkos ajtót is elrejtettek, amely egyenesen a szólisták öltözőjének folyosójára vezetett, hogy a cár az előadás után a legrövidebb úton ki tudja fejezni gratulációját.
Egy különleges csillár
A Mariinszkij Színház régi épületének nagytermét egy háromemeletes bronzcsillár díszíti. A két és fél tonnás lámpaszerkezetet 210 égő és 23 ezer kristálycsüngő ékesíti. A csillár feletti plafonrészen pedig 12 orosz író portréja található, köztük Gogol és Fonvizin, jelezve, hogy a színház tradicionálisan prózai előadásoknak is helyet adott.
Fjodor Saljapin portréja
Alekszandr Golovin legendás festő és díszlettervező volt, akinek szívesen állt modellt minden művész, többek között Fjodor Saljapin is. Saljapint a Borisz Godunov címszerepében örökített meg Golovin méghozzá rögtön Muszorgszkij operájának bemutatója után. Később az énekest még két szerepben ábrázolta a művész, köztük a démoni Mefisztofeleként, de a leghíresebb a Borisz maradt. A kép ma a pétervári Orosz Múzeumban látható.
Harang a kulisszák mögött
A Mariinszkij színpada mögött ma is ott van az a közel 200 éves öntöttvas harang, amit Muszorgszkij két művéhez, a Borisz Godunov és Hovanscsina című operákhoz használtak. A harangot Pétervár egyik, a bolsevikok által felrobbantott templomából mentették ki a város csatornáin keresztül. A harang az 1930-as években került végleg a színház használatába és tulajdonába is.
Egy megvadult szamár
Az 1970-80-as évek fordulóján a Don Quijote előadáshoz valódi lovat és szamarat használt a rendező, amiből több bonyodalom kerekedett a színházban. Az egyik alkalommal a Don Quijotét alakító énekes úgy döntött, odalép sarkantyújával a lónak, mire az minden szelídsége ellenére felágaskodott és ledobta a lovasát. A lovat kivezették, az előadás pedig ment tovább mintha így tervezték volna, a közönség alig vett észre valamit.
1980-ban egy sokkal kellemetlenebb eset történt az előadáson, amikor is a lóidomár betegsége miatt máshonnan kellett lovat kölcsönözni az előadáshoz. Csak a műsor közben derült ki, hogy a ló ezúttal nem csődör, hanem kanca volt, aki annyira elbűvölte Sancho Panza szamarát, hogy az megiramodott és ledobva lovasát azonnal akcióba is lépett. A zenekari árokból hallatszó nevetéssel tarkítva a függöny bezárult, az előadást pedig felfüggesztették.
„Jó lesz az így is”
A 1970-es években felújításokat végeztek a színházban. A zenekari árok megbontásakor törött kristálydarabokat találtak a padló alatt. A munkások szemétnek gondolták a törmelékeket és ennek megfelelően ki is dobták azokat. Csak a felújítás utáni első előadáson derült ki, hogy a kristálytörmelékek a hangzás és az akusztika elősegítés érdekében voltak ott. A rendszeres látogatók szóvá is tették a minőségváltozást, ezt azonban a mai közönség már érzékelheti.