Zenés színház

Fáradók, féldrágakövek és egy aranyelefánt – Verdi Aidája a Szentmargitbányai Kőfejtőben

2024.07.08. 09:40
Ajánlom
Az idén 25. alkalommal nyitja meg július 10-én a szabadtéri operaelőadások kedvelői előtt kapuit az osztrák-magyar határtól pár percre található Szentmargitbányai Kőfejtő. Giuseppe Verdi remekművét, az Aidát tűzik műsorra, így a Nyúlhegyen található csodálatos természetes kulisszába ágyazott színpadkép az idén a fáraók Egyiptomába kalauzolja a hallgatóságot.

Az előadás megálmodója ugyanaz a páros, akik már a 2021-es Turandot előadást vitték itt színre, az amerikai Thaddeus Strassberger és az olasz Giuseppe Palella. A magyar zenészekből álló Piedra Fesztiválzenekar lesz az operaelőadások rezidens zenekara, és az etióp király, Amonazro szerepében Nagy Zoltánt is hallhatjuk.

Verdi az opera komponálásakor elmélyedt Egyiptom történelmében. Az alkotópáros munkamódszerének is szerves része a részletekre kiterjedő kutatómunka, így a munka kezdetén Strassberger ellátogatott Kairóba. Kutatásai során találkozott a Középbirodalom korabeli koporsóinak oldalán a jellemzően képekkel, valamint egy kék és egy fekete kanyargó utat ábrázoló térképet is tartalmazó halotti beszéddel, az ún. Két út könyvével. Sokan úgy tartják, hogy a halál csak egy átmeneti állapot az örök élet felé, ezért ez a könyv afféle útmutató lehet a halott számára, mely segít abban, hogy hogyan lehet eljutni Ozíris és Ré birodalmába a veszélyekkel teletűzdelt vizes vagy szárazföldi úton. Ezek az elemek inspirálták Strassberger látványos, a kőfejtő rámpáiról nézve egy nyitott, mintegy két és fél busznyi hosszúságú egyiptomi szarkofágot ábrázoló színpadképét.

A produkció titkos sztárja azonban már most egy hatalmas, mozgatható, leleményes faszerkezetből épült aranyelefánt.

A kőfejtőre reflektálva szerep jut a színes féldrágaköveknek is, vagy az alabástromnak, illetve a Nílus kékjét megjelenítő lazúrkőnek, illetve a sivatagi homokon megcsillanó napfénynek is. A díszlet különleges elemét képezik a holtnak tűnő piramisok közé életet varázsoló vízeffektusok.

OperimSteinbruchBuhnenbildcThaddeusStrassberger-093516.jpg

Az Aida látványterve (Fotó/Forrás: Tommi Schmid / Esterházy Magánalapítvány)

Ezzel a látvánnyal harmonizálnak majd Giuseppe Palella egyedi és részletgazdag jelmezkreációi. Palella imád elmerülni a részletekben és ez a kidolgozottság minden egyes jelmezén vissza is köszön, ahogy ő mondja: „A több az nálam tényleg sok.” A kosztümöknek azon túl, hogy messziről is látványosnak kell tűnniük, praktikus szempontoknak is meg kell felelniük, így például annak, hogy vízzel is érintkeznek és pirotechnikai betétek is feltűnnek a produkcióban. A szökőkutak miatt például gyorsan száradó anyagokat kellett használni, így tüllt, selymet, sifont és indiai szárit.

A produkció 197 jelmezén fontos szerepet kapnak a kiegészítők, elsősorban a nagy részletességgel kidolgozott 183 fejdísz. A közönség ókori Egyiptomba repítésének érdekében a bécsi Winter Artservice társulata összesen 470 ezer darab csavart, valamint 5,2 tonna gipszet és festéket használt fel.

Előadók nélkül azonban semmit sem érne a látványos színpadkép. A karmesteri pultnál a mexikói származású Iván López-Reynoso áll majd, aki nem csak karmesteri tanulmányait végezte kitüntetéssel, kezdetben hegedülni, zongorázni, majd később karvezetést is tanult.

GiuseppePalellaThaddeusStrassbergerLeahGordonDanielSerafincAndreasTischler-094044.jpg

Giuseppe Palella, Thaddeus Strassberger, Leah Gordon és Daniel Serafin (Fotó/Forrás: Andreas Tischler / Esterházy Magánalapítvány)

A magyar zenészekből álló Piedra Fesztiválzenekar lesz az operaelőadások rezidens zenekara, az ő előadásukban csendülnek fel Aida lírikus áriái, Radamesz románca, vagy a második felvonás győzelmi jelenete. A lehető legtökéletesebb hangzás miatt a zenekar nem egy zenekari árokban, és a kórus nem a színpadon, hanem egy, külön a számukra épített épületben játszanak, ezért is van nagyon nagy szerepe a túlnyomórészt magyar jelentkezőkből álló statiszták és kaszkadőrök csoportjának.

Aida, az etióp királylány szerepében három kitűnő szopránt hallhatunk majd, Leah Crocettót, a 2022-es Nabuccoban brillírozó Ekaterina Sannikovát, valamint Leah Gordont. A Grammy-díjas Leah Crocetto idén a Metropolitan majd a Sydney-i Operaház színpadán alakította óriási sikerrel Aida szerepét. Radamesz hadvezér szerepét három fiatal tenor, Jorge Puerta, Hovhannes Ayvazyan és Mikheil Sheshaberidze veszi át. Aida riválisát, Amneriszt, Raehann Bryce-Davis, Kseniia Nikolaieva és Sofija Petrović keltik életre.

Amonazro, etióp király szerepében Gangsoon Kimet, valamint Nagy Zoltánt láthatjuk, Ramfisz főpap szerepén pedig Jongmin Park és Insung Sim osztoznak. Ivan Zinoviev és Artyom Wasnetsov alakítják az egyiptomi királyt.  A főpapnő szerepében a csodás Melissa Purnellt, míg a hírnők szerepében Xhoiden Dervishit hallhatjuk majd. 

A Philharmonia Chor Wien együttesét a korábbi években már sokszor bizonyító Walter Zeh vezényli.

Az opera cselekménye az ókori Egyiptom és az etióp királyság között zajló háborúban zajlik, bemutatójára árnyékot vetett a porosz-francia háború, és témája a napjainkban zajló szomorú aktuálpolitikai események miatt sajnos ismét időszerű.

Támogatott tartalom

Fejléckép: Az Aida jelenete (fotó/forrás: Tommi Schmid / Esterházy Magánalapítvány)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház kritika

Drámai kontúrok, finom árnyalatok – Richard Strauss Elektrája a Bajor Állami Operában

A legendás német rendező, Herbert Wernicke 1997-ben bemutatott Elektra-produkciója az idei évadban is szerepelt a Bajor Állami Opera műsorán, a produkció parádés szereposztással és kimeríthetetlen művészi energiával került színre.
Zenés színház interjú

„Csak akkor lehet szabadon alkotni, ha nincsenek félelmeink” – beszélgetés Tassonyi Balázzsal

Tassonyi Balázs elképesztően erős évadot tudhat maga mögött. A Színház- és Filmművészeti Egyetem harmadéves hallgatójaként 2024-ben debütált a Budapesti Operettszínház több előadásában is, és főszerepet kapott a Carmenben.
Zenés színház hír

Elfeledett ír operát mutat be Halász Péter Dublinban

Hatalmas sikert aratott 1860-ban a Lurline, az írek egyik legismertebb operaszerzőjének, William Vincent Wallace-nek műve. A méltatlanul elfeledett darab újrafelfedezése közel egy évszázadot váratott magára, most Halász Péter karmester mutatja be újra Dublinban.
Zenés színház ajánló

Élje át ön is élő időben a Bayreuth-i Ünnepi Játékok nyitóelőadását!

Wagner ritkán játszott operájának, a Trisztán és Izoldának élő közvetítése Bayreuth-ból Magyarországon először 2024-ben, kizárólag a budapesti Cinema MOM moziban lesz megtekinthető.
Zenés színház hír

Színházi előadás készült egy Kurtág-műből

Július elején mutatta be az Aix-en-Provence-i Fesztivál a Dalok és töredékek című produkciót, amely Kurtág György Kafka-Fragmente Peter Maxwell Davies Eight Songs for a Mad King című művére épül.