2014 óta rendezik meg Tiszafüreden a Természet Operaháza fesztivált, amelynek célkitűzése, hogy a klasszikus zenei és kulturális élményeket az egészséges életmóddal ötvözve kínálja a nagyközönségnek.
Július 26-án este 6 órakor Húros Dóra jelmeztervező kiállításával nyílik a fesztivál. A nyitónapon sor kerül még Kristin Sampson New York-i énekesnő jótékonysági koncertjére, amelyen Somogyi-Tóth Dániel orgonál és a Kodály Kórus énekel. Kristin Sampsont, aki Mimì, Liu és Minnie szerepeiben aratott sikert a tengerentúlon, a NY Times és a WQXR is dicsérte feminin színpadi jelenléte és a könnyedén használt koloratúrája miatt.
A nyitónap utolsó koncertjét a szolnoki gitáros-énekesnő, Marik Laura adja, aki tavaly Manhattanben koncertezhetett, az alföldi közönségnek viszont annál ismerősebb a neve.
Július 27-én a Szent Efrém Férfikar, St. Martin, illetve a Faremido Operatársulat is hangversenyt ad, hogy jól induljon a nap. Abádszalókon kora délután a 20 éves Romano Drom lép színpadra. Ugyanezen a napon a Tisza-tóhoz viszik az „… és Echo” című előadást is Vizin Viktóriával (erről az előadásról bővebben itt). Ez operaénekesnő személyes drámájáról szól, egyfajta fordított Kékszakáll-történet, amelyben csak Judit van, férfi nélkül, a vár csapdájában.
Vizin Viktória egyébként jógázik is a fesztiválozókkal július 27-én reggel 9 órától a főszínpad előtti tisztáson.
Az este fő programja a 100 Tagú Cigányzenekar fellépése lesz a Fidelio Nagyszínpadon, a tiszafüredi Morotva Kerékpáros-Pihenőparkban. A zenekarral fellép Miklósa Erika és Szappanos Tibor énekesek, valamint Edvin Marton hegedűművész.
A július 27-i családi nap programjai között lesz még főzőverseny is, ezen Puccini kedvenc ételét, a halas tésztát kell elkészíteni. A napközbeni koncertek és előadások egyike a Kult50-be is bekerült Artman Egyesületé, amely egy sérült és egy ép táncművész együttműködésében formálódott duett.
Létrejöhet-e szinkronicitás két eltérő képességű és mindennapjait másképp megélő ember között, egyáltalán van-e ilyen, hogy eltérő, ha az emberre gondolunk?
Kell-e figyelnünk arra, hogy hol vannak a különbözőségeink, ha kapcsolatot szeretnénk létesíteni a másikkal?
– ezekre a kérdésekre keresi a választ az Artman előadása, akik a tánc eszközeivel igyekeznek lebontani a falakat a „sérült” és „ép” emberek között. Külön öröm számunkra, hogy ez az együttműködés a Fidelio Kult50 kiadványának kapcsán jött létre, hiszen társadalmi szerepvállalása révén mind a Tisza-tavi Fesztivál, mind pedig az ArtMan Egyesület bekerült az idén létrehozott Ügy kategóriába.
„Debreczeni Ildikóval, a Tisza-tavi fesztivál szervezőjével már régebbről ismertük egymást, de a Kult50 bejelentésén merült fel, hogy a fesztiválon megjelenhetne az Artman is” – mondja Kopeczny Kata, az egyesület elnökségi tagja, aki idén Tóth Károly kerekesszékes előadóval közösen képviseli az Artmant a fesztiválon. „A Szinkronicitás című, hét és fél perces duettünket mutatjuk be július 27-én Tiszafüreden, amit már negyedik éve játszunk érzékenyítő tánc-színházi nevelési programunk részeként különböző oktatási intézményekben” – árulta el. Hozzátette: „Jövőre pedig szeretnénk egy nagyobb volumenű előadással megjelenni.
Izgalmas lenne például egy olyan operát létrehozni az egyik társulattal, ahol a mozgás inkluzívan jelenik meg.
Ha ez a darab megvalósulna, ősszel akár kőszínházban is tovább játszhatnánk” – beszélt a tervekről Kopeczny Kata.
A július 28-i programok között van Kalmus Felícián csellóművész koncertje, aki természetközeli YouTube-klipjeivel hívta fel magára a figyelmet. Bársony Bálint szaxofonművész Bábel Klára hárfaművésszel zenél, Kövi Szabolcs pedig pánsípon a Tisza-tavi horgászközpontnál. Rákász Gergely orgonakoncertjét egy fitneszstúdió akrobatikus látványtánca egészíti ki. Aznap reggel 9-től Miklósa Erika futóversenyt szervez a leggyorsabbaknak.
A fesztiválról bővebben a honlapjukon tájékozódhat, fesztiválbérletet is itt válhat.